Darłowo - jaka jest lokalizacja, co robić, co zwiedzać, jaka jes

Darłowo

Darłowo to urocza miejscowość usytuowana w niewielkiej odległości od ujścia rzeki Wieprzy do morza, posiadające drogocenne, olśniewające zabytki architektury oraz bogatą historię. Ale Darłowo to nie wyłącznie okazałe zabytki, ale też zdrowotny mikroklimat, 20 km szerokich plaż oraz niezanieczyszczone środowisko naturalne. Piękno Darłowa przyciąga rok rocznie rzesze zwiedzających. Na skutek lekkiego oddalenia od brzegu morskiego, noclegi w Darłowie - w południowej jego części a także w centrum miejscowości - są na ogół tańsze przeto są idealną opcję dla wczasowiczów planujących odpoczynek w ekonomicznej wersji.

Pierwsze wzmianki na temat miejscowości wywodzą się z XI w., kiedy to na położeniu dzisiejszego miasta Darłowo istniała osada rybacka, której ludność trudniła się zwykłymi dla tego regionu zajęciami – rybołówstwem, żeglarstwem lub tkactwem.

Prawa miejskie zostały przyznane z początkiem czternastego wieku co, nasiliło rozrost Darłowa a także pozwoliło w poł. XIV w. pobudować zamek książęcy. W dzisiejszych czasach średniowieczny zamek książęcy jest dostępny do oglądania i pełni rolę muzeum. Nie licząc prezentacji stałych, szykowane w tamtym miejscu są nadzwyczaj intrygujące ekspozycje czasowe. Ponadto na zamku urządzane są liczne imprezy kulturalne. Z zabytkowych budynków wskazane jest jeszcze wymienić kościoły: Mariacki, św. Gertrudy a także św. Jerzego lub Kamienną Bramę - ślad obwarowań grodzkich.

Najsłynniejsza dzielnica Darłowa – Darłówko znajduje się nad samym Bałtykiem. W Darłówku działa również port przeładunkowy, rybacki a także turystyczny. Odwiedzający mogą podziwiać tutaj jednostki pływające o długości do 75 metrów i zanurzeniu do 4 metrów. Przy wschodniej części nabrzeża stoją statki wycieczkowe, oferujące letnikom wycieczki po morzu. Obok wejścia do portu zlokalizowana jest latarnia morska. Aktualnie wieża latarni ma wysokość 22 metry. Latarnię postawiono w dziewiętnastym stuleciu jej wieża była wówczas sporo niższa i dopiero kolejne naprawy zrobiły z niej pełnoprawną latarnię. Dzisiaj turyści mogą podziwiać stan z 1927 roku, kiedy miał miejsce ostatnia renowacja budynku. By kutry, statki, jachty miały szansę wypływać w morze, na rzece wybudowano osobliwy, rozsuwany most, spinający Darłówko Wschodnie z Zachodnim. Powinno się go zobaczyć, albowiem jest to pojedynczy taki most w naszym kraju.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0