Jarosławiec - Jakie atrakcje czekają tu na turystów? Jakie zabytki warto odwiedzić? Co warto wiedzieć?

  • location_on Jarosławiec, ul. undefined

Jarosławiec

Na środkowym pobrzeżu naszego morza, na skarpowym jego brzegu, pośród lasów, niedaleko dwóch jezior Wicko a także Kopań leży letniskowa wieś Jarosławiec. W opasujących Jarosławiec lasach odszukamy nie tylko normalnie obecną sosnę, ale również sosnę czarną, modrzew, daglezję. Swoisty krajobraz, wydmy, zatorfione równiny i jezioro Wicko chronione są poprzez utworzenie na tym obszarze Obszaru Chronionego Krajobrazu - "Pas Pobrzeża na zachód od Ustki", z zamiarem zabezpieczenia ich atutów dla turystyki i wypoczynku. Najatrakcyjniejsze obiekty to zbiorowiska wydm szarej i białej z trawami piaskownicą oraz wydmurzycą, występuje w tej okolicy w szczególności storczyk kruszczyk, mikołajek nadmorski, bór bażynowy, las dębowo-brzozowy.

Z połowy 16. stulecia wywodzą się pierwsze pisane wzmianki dotyczące współczesnego Jarosławca. Wówczas ludność wsi trudniła się przeważnie rybołówstwem, pozyskiwaniem i obrabianiem bursztynu. Turyści zaczęli zjeżdżać do osady pod koniec XIX wieku. Szczególną ciekawostką była w owym okresie dochodząca od jednego kilometra szerokości o miałkim piasku plaża, niestety przez lata Morze Bałtyckie zabierało plażę. Rozpoczęto zabezpieczać piaszczysty brzeg wznosząc opaskę, niestety Bałtyk wyrzucał na brzeg kamienie. W 2009 r. zrealizowano prace mające na celu odtworzenie plaży, przeniesiono z morza ogromne ilości piasku i rozmieszczono go na plaży. Obecnie plaża jest piaszczysta, szeroka i przyszykowana na podjęcie jeszcze większej liczby letników.

Kolejną atrakcją letniska jest pamiętająca XIX wiek latarnia morska, pobudowana w celu zmniejszenia liczby katastrof statków, do jakich często dochodziło na tym odcinku Bałtyku. Pierwotny budynek latarni okazał się zbyt niski, przeznaczono go latarnikom a niedaleko postawiono wysoką na trzydzieści trzy m ceglaną, okrągłą wieżę. Dzisiaj latarnię można odwiedzać, na jej wierzchołek prowadzą kręte, wykonane z drewna schody.

Dla rodzin z dziećmi niewątpliwą atrakcją będzie Aquapark w Jarosławcu "Panorama Morska". Aquapark obejmuje kompleks basenów zewnętrznych i wewnętrznych z podgrzewaną wodą o bezpiecznej głębokości (max 1,6m). Część kompleksu otwarta jest cały rok. Położony jest od morza o ok. 350m. Cała sceneria Aquaparku wygląda jak "prawdziwa Tropicana". Dodatkowymi atrakcjami Parku Wodnego jest sztuczna grota z wodospadami, rwąca rzeka, basen wielofunkcyjny, basen ze sztuczną falą, 1000 leżaków basenowych.

W miejscowości działa wieloraka baza noclegowa, funkcjonuje tutaj dużo ośrodków wczasowych, domów wypoczynkowych, pensjonatów oferujących pokoje oraz kwatery, a dodatkowo campingów - pełna oferta - TUTAJ.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0