Nadmorski Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10

Szlak stanowi część międzynarodowego projektu szlaku rowerowego prowadzącego wokół Morza Bałtyckiego EuroVelo (EV10). Łączna długość trasy to ponad 7,9 tys. km i łączy ona najważniejsze nadmorskie miejscowości, w tym Gdańsk, Rygę, Tallin, Helsinki, Malmo i Kopenhagę.

Cały projekt EuroVelo zakłada utworzenie dwunastu międzynarodowych tras rowerowych w całej Europie, których łączna długość to ponad 60 tys. km. Przez Polskę będą przebiegać odcinki 5 z nich.

Wyznaczanie, a także budowanie szlaków odbywa się według jednolitych kryteriów technicznych. Ich celem jest rozwijanie turystyki rowerowej w całej Europie. Trasy tworzone są w oparciu o już istniejące ścieżki i drogi. Cała sieć dąży do połączenia dużych miast oraz terenów atrakcyjnych turystycznie.

Na obszarze Polski odcinek szlaku biegnie przez trzy województwa: zachodniopomorskie, pomorskie oraz warmińsko-mazurskie. Najważniejsze miejscowości na trasie R-10 to Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Mielno, Kołobrzeg, Ustka, Darłowo, Łeba, Władysławowo, Gdynia i Sopot.

Część szlaku jest już gotowa, pozostałe odcinki są w trakcie budowy. Projekt obejmuje nie tylko same trasy, ale również stworzenie bazy atrakcji turystycznych i usług rowerowych.

Informacje oraz mapa pochodzą ze stron stron www.eurovelo.com oraz eurovelo10.pl

Ostatnia aktualizacja - listopad 2023 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.rusinowo.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0